Jak komponować zdrową dietę?

0
2755

 

Zdrowa dieta jest pojęciem bardzo szerokim i nie jesteśmy w stanie opisać jednej, racjonalnej diety przeznaczonej dla wszystkich osób. Każda dieta powinna być dopasowana zarówno do wykonywanej pracy, braku bądź obecności aktywności fizycznej w życiu człowieka, a także pod uwagę należy wziąć wzrost oraz wagę. Jednakże istnieją reguły z których może skorzystać każdy, należy je jedynie odpowiednio zmodyfikować (z reguły przez dodanie większej ilości kalorii dla mężczyzn oraz osób aktywnych).

Najlepsze śniadanie powinno składać się z nabiału, zboża oraz owoców. Idealnie więc sprawdzą się wszelkiego rodzaju owsianki, muesli, albo na przykład kasze, jak chociażby kasza jaglana. Mogą zostać one przyrządzone zarówno z krowiego, koziego, sojowego czy kokosowego mleka, w zależności od preferencji oraz ewentualnych alergii ajantapharma.com.pl . Na dodatek jest to śniadanie, które powinno zostać wzbogacone o owoce oraz orzechy, poleca się skorzystanie z sezonowych owoców, które nie dość, że smakują wyśmienicie to są idealnym źródłem witamin oraz minerałów. Sięganie po przekąskę oraz podwieczorek jest dowolne i zależy tylko i wyłącznie od preferencji danego człowieka. My przechodzimy jednak od razu do obiadu. Dobrze jest, aby w trakcie obiadu spożyć białko, czyli warto sięgnąć po chude mięso, albo grillowaną rybę z dodatkiem sałatki, warzyw na parze, może ryżu czy innego produktu zbożowego.

Ma być pełnowartościowo, ale oprócz tego smacznie. Z kolacją sytuacja jest podobna, jednakże u osób, które trenują wieczorami warto dorzucić również porcję zdrowych węglowodanów, czyli na przykład idealny będzie brązowy makaron z warzywami, który oczywiście można powiększyć o mięso oraz rybę. Racjonalne odżywienie jest ciekawe oraz nie ma nic wspólnego z nudą, należy jednak robić to z głową, wszystko dokładnie przemyśleć, najlepiej skomponować menu na cały tydzień w trakcie dnia wolnego od pracy i zrobić zakupy, aby głód nie sprawił, że marzenia szybko odejdą w niepamięć.